
Főleg télen gyakori történet, hogy leállítjuk valahová az autónkat, majd visszatérve azt látjuk, hogy a teteje behorpadt: ugyanis előfordulhat, hogy a háztetőről lezúduló hótömeg épp a mi kocsinkat találja el. Azonban nyáron is történhetnek ilyen balesetek. Ha régi, omladozó tetőszerkezetű házak árnyékában állunk meg, az omlásveszély mindig fennálló kockázat, mert egy leeső kődarab betörheti a szélvédőt, bezúzhatja az autó tetejét. Lehet keresgélve találunk egy omlásveszély táblát, papírt, fecnit is. Ilyen esetekben fizet-e a biztosító?
A biztosítás természetesen ilyen esetekben is él. Azonban az omlásveszély tényéről mindképpen bizonyítékokat kell gyűjtenünk. Készítsünk telefonunkkal fényképeket, keressünk tanúkat, valamint értesítsük a rendőrséget, hogy legyen jegyzőkönyv az esetről. Jó ötlet lehet a társasház képviselőjét is megkeresni. Ha egy ablakból kihulló cserép vagy a szél által becsapott ablak kitört üvege okozza a kárt, akkor a károkozóval (tehát az ablakhoz tartozó lakás tulajdonosával) is beszélnünk kell. Ha minden jól megy, akkor ő már a helyszínen elismerheti írásban a felelősségét.
Omlásveszély “fecni”
A belvárosban egyre több ház oldalán láthatunk különféle cédulákon hasonló kiírást:
“Omlásveszély miatt parkolni tilos!”
Mivel azonban gyakran egymással szemben fekvő házak falán is kint van az üzenet, így néhol a járdán sem lehet haladni a veszélyérzet nélkül, ilyenkor találkozunk gyakran az alábbi felhívással: “Omlásveszély miatt gyalogos forgalom a túloldalon javasolt!”. Sem parkolni, sem gyalogosként közlekedni nem érdemes ilyen helyeken, érdemes keresnünk egy alkalmasabb parkolóhelyet valahol a közelben. Nem elvárható azonban egy parkoló autóstól sem, hogy célirányosan kikeresse, vajon felhívják-e a figyelmét arra, hogy az omladozó, életveszélyes állapotban lévő ház darabjai az utcára hullhatnak. Ha a közös képviselő esetleg egy ilyen papirossal akarja elijeszteni, ne hagyja magát, és ragaszkodjék a rendőri eljáráshoz.