
Válságos időszak elé néz a biztosítási piac Kisbenedek Péter , az Allianz vezérigazgatója szerint a 2013 januárjától bevezetésre kerülő biztosítási adó hatására.
Biztosítási adó mértéke
Mint az már ismeretes, 2013. január 01-től biztosítási adó terheli a kötelező gépjármű felelősség biztosítást (30%, amely a jelenlegi baleseti adót váltja ki), a casco biztosítást (15%), illetve a különböző vagyonbiztosításokat és balesetbiztosításokat (a biztosítási adó ebben az esetben 10%). A biztosítási adónak talán a devizahitellel rendelkező ügyfelek örülnek a legkevésbé. A hitelező bank ugyanis általában kötelező jelleggel előírja, hogy az ügyfélnek legyen érvényes lakásbiztosítás. (Emellett az sem kérdés, hogy az ügyfélnek ez ugyanúgy érdeke, mint ahogyan a banknak is. ) A válság óta kialakult, egyre nehezebb terhet rovó devizahitel mellé azonban a biztosítási adó újabb jelentős kiadást jelenthet az ügyfelek számára. Talán halvány vigasz, hogy elsősorban az interneten megtalálható biztosítás kalkulátorok segítségével több biztosító ajánlata tekinthető meg egyszerre, ennek segítségével pedig a költségek mérsékelhetőek, hiszen alacsonyabb biztosítási díj esetében a biztosítási adó mértéke is kevesebb.
A biztosítási adó hatása
A biztosítási szakemberek szerint az a nem életbiztosítási ágazatból származó díjbevétel nagy része a hazai fióktelepekkel rendelkező külföldi biztosítók kezébe vagy a szintén külföldön lévő, de határon túl is különféle szolgáltatásokat nyújtó biztosítókhoz vándorolhat. Ezzel az állam sem járna jól, hiszen ennek hatására a bevételei neki sem nőnének. Az esetenként változó biztosítási adó mértékét előre láthatólag a biztosítók a versenyképesség figyelembe vétele mellett nem tudják/akarják teljes mértékben az ügyfelekre hárítani, ennek egy részét a biztosító saját maga szeretné kigazdálkodni. A piacbővülés elmaradása miatt pedig emiatt számos társaság léte kerülhet veszélybe. A biztosítási adó kivetése számos EU országban bevett gyakorlat, de az adó kivetése mellett a biztosító társaságok állami támogatást is kapnak. Az állami támogatás kulcsfontosságú lehet a jövőben a különféle elő takarékosságok esetében is, hiszen az öngondoskodás egyik formája, amely megtakarításra ösztönzi az embereket. Az sem elhanyagolható, hogy ezzel az állam is befektetési forráshoz jutna.